Nem hozta a megszokottat

2021. január 22. – Tartós, kemény fagyok és forró napok nélkül telt a 2020-as év Veszprémben. Fura lenne egy ilyen év után, ha pont az időjárás hozta volna a megszokottat. Visszatekintő a 2020-as év meteorológiai eseményeire.

Cseh Zoltán – Összességében az 1981–2010-es normál időszak átlagánál 1,2 Celsius-fokkal melegebb, a csapadékszélsőségek ellenére átlagosan nedves év volt a tavalyi – írta összefoglalójában az Országos Meteorológiai Szolgálat. 2020 a 2000-es évvel együtt a hatodik helyre került az 1901-től kezdődő hőmérsékleti rangsorban. A tavalyi év hazai hőmérsékleti viszonyai tehát jól illeszkednek a globálisan melegedő trendbe. A csapadék éven belüli eloszlása hosszabb-rövidebb időszakra jelentősen eltért a szokásostól 2020-ban, ami a régiónk szélsőségesebbé váló csapadékellátottságára utal. Az éghajlatváltozás miatt különösen fontos az éghajlat állapotának folyamatos nyomon követése, ez a sikeres alkalmazkodási folyamat alapja is egyben.


A Veszprémi Amatőr Meteorológusok Egyesületének meteorológiai mérőállomásának köszönhetően a helyi adatokat is pontosan ismerhetjük, amelyet honlapjukon ismertettek. Az év első hónapja máris kiugró értékeket mutatott. Bár a január nagy részében az átlagosnak megfelelően alakult a hőmérséklet, az utolsó napokban jelentős enyhülés kezdődött, így a legmelegebb napon 15,1 °C-ot mértek. Ezzel párhuzamosan mindössze 6,8 mm csapadék gyűlt a mérőbe, amivel az ország legszárazabb területei közé tartoztunk. Az év leghidegebb napja is ebben a hónapban volt, –6,8 °C-ig hűlt le a levegő január 7-ére virradóra – derült ki a VMeteo.hu adatbázisából. A január végén kezdődő enyhe idő februárban is kitartott, a napok több mint 50 százalékán 10 °C felett tetőzött a hőmérséklet és mindössze 7 nap alakult 0 °C alatt a minimum, akkor is csak kevéssel. A közel 39 mm csapadék az átlagos körülinek tekinthető.


A tavaszi hónapok országosan a harmadik legszárazabb időszakot hozták 1901 óta, ez természetesen igaz volt Veszprémre is. 32, 11 és 25 mm csapadék érkezett márciusban, áprilisban és májusban. Március végén ez lepelnyi havat is jelentett úgy, hogy a hónap közepén 22 °C fölé is emelkedett a hőmérséklet, három nappal később pedig már csak 2 °C-ot mértek a legmelegebb órákban, ez volt március 20. és 23. Az áprilisi hőmérséklet a sokévi átlag felett alakult kevéssel és rendkívül száraz volt. A legnagyobb napi hőingás is ehhez a hónaphoz tartozik, április 7-én a reggeli 0,3 °C után délután 19,7 °C-ot mértek. A május már hűvösebb időt hozott, csak kettő nap emelkedett 25 °C fölé a hőmérséklet – áll az egyesület összefoglalójában. Az utolsó fagyos napot április 7-ére könyvelhetjük el, az első nyári nap pedig, amikor a legmelegebb órákban 25 °C felett alakul a hőmérséklet (annak ellenére, hogy áprilisban többször is majdnem sikerült elérni) végül május 9-én következett be.
A 2020-as év nyara tartós hőhullámok nélkül zajlott, ennek ellenére a szokásosnál melegebbnek tekinthetjük, bár az elmúlt 10 évet nézve az idei a kevésbé forró nyarak közé tartozott.
34,2 °C volt az abszolút maximumhőmérséklet, amit augusztus 8-án rögzítettek, így hivatalosan forró nap nélkül telt el a nyár, vagyis nem alakult ki 35 °C feletti hőmérséklet a megyeszékhelyen. Az évszak csapa­dékösszege Veszprémben az országos átlag alatt volt, de így is a sokévi átlag felett. A legnagyobb zuhé július 24-én érkezett, ekkor közel 40 mm eső hullott 24 órán belül.


Az ősz ismét hozta a szélsőségeket, egész pontosan a csapadék mennyiségét illetően. A háromhavi átlag nem tért el nagyban az átlagostól, azonban ennek igen jelentős része októberben hullott, több mint 115 mm-t mértek ebben a hónapban, ami több mint a duplája az ilyenkor szokásosnak – olvasható a VMeteo.hu oldalon. Az évszak egyébként nyáriasan kezdődött, sokáig 30 °C körüli maximumokat regisztráltak, a legmelegebbet szeptember 14-én mérték 30,9 °C-kal. Jelentősebb lehűlést és csapadékot csak a hónap vége hozott. Októberben azonban ismét jött az enyhébb idő, október 3-án még egy nyári napot is sikerült összehozni 25,3 °C-kal, a hónap közepe már hűvösebb és csapadékos volt – emlékeztek vissza az egyesület tagjai. A november már inkább a ködről maradhatott emlékezetes, 15 napon is találkozhattunk ezzel az időjárási elemmel. Az első fagyos hajnal november 21-én következett be.
Ködös napokban decemberben sem volt hiány, az igazi télies fordulat azonban elmaradt, csupán december 27-én kaptunk ízelítőt a télből lepelnyi hó formájában. A leghidegebbet is ekkor mérték az év utolsó hónapjában, –5,8 °C-kal.
Az éves csapadékmennyiség 530 mm lett, ez az átlagosnál kissé kevesebbnek tekinthető, ez az érték egyébként a 2018-as, kiemelkedően csapadékos évben 923 mm, 2019-ben 689 mm volt.
Azt természetesen nem lehet tudni, hogy 2021 milyen évet hoz, de ha az elmúlt húsz év tendenciája folytatódik, akkor az átlagosánál melegebb évre számíthatunk, szeszélyes csapadékeloszlással.