Rendezés, versenyzés, csúcsok, sikerek

Országos bajnokságot rendezett a Veszprémi Egyetemi és Diák Atlétikai Club (VEDAC), sportolói pedig jó eredményeket értek el a közelmúltban különféle helyszíneken lebonyolított rangos viadalokon.

Szentgálon rendezte meg a VEDAC az idei országos hegyifutó félmaratoni bajnokságot az Ihartű-2000-kupáért, ami egyben válogatóverseny volt a portugáliai Európa-bajnokságra. Beugróként vállalták a lebonyolítást a veszprémiek, miután az eredeti helyszínen nem tudták vállalni a rendezést. Kevesebb mint egy hónap állt az új házigazdák rendelkezésére, ám így is kiváló munkát végeztek, annak ellenére, hogy korábban nem rendeztek hegyifutóversenyt. Rekordszámú mezőny, közel 100 futó állt rajthoz az ország egyik legnehezebb pályáján, amelynek adottságai miatt a táv egy kilométerrel hosszabb volt a félmaratonnál, a pozitív szintkülönbség meghaladta a 700 métert, és akadt olyan emelkedő, amelynek meredeksége 40 százalék fölé nőtt, emellett a lejtmenetek is technikásak voltak. A szervezési sikerek mellett a versenyben is remekeltek a VEDAC-osok, ugyanis Kovács Tamás, Koszár Zsolt, Odonics Gábor összeállításban megnyerték a férfi csapatversenyt, egyéniben pedig a londoni olimpia maratoni futója, Kovács Tamás – akinek ez volt az első ilyen versenye – a 2. helyen végzett, Koszár Zsolt 8., Odonics Gábor 11. volt.

A bajnokság kiegészítőjeként megrendezett 7,5 km-es junior versenyben Szemán Kitti 4. lett a női mezőnyben. A serdülők és újoncok 2,5 km-t futottak, U14-ben Mireider Gergő győzött, U16-ban Bálint Gergő a 3., a lányoknál pedig Szemán Kata a 2. helyet szerezte meg.

***

Javuló eredményeket értek el a VEDAC atlétái a tavaszi szombathelyi dobóversenyen. Felnőtt férfi diszkoszvetésben a junior korú Strigencz Zalán 50,78 méteres új egyéni csúccsal a 3. helyen végzett, klubtársa, Péringer Márk 49,58-cal 4., mindkét versenyző edzője, Mozsdényi Dávid pedig 48,38-cal 5. volt. Kalapácsvetésben az egykori ifjúsági világbajnok Pásztor Bence 71,70 méterrel megnyerte a versenyt, mögötte 2. lett Czeller Gábor (67,34). A junior mezőnyben Csekő  Miklós  a  3.  helyen zárt (66,50), saját korosztályában, az ifjúságiak között pedig 2. volt (71,96). A női kalapácsvetők viadalán Csatári Jázmin bronzérmet szerzett (57,02), Gombás Petra (55,66) pedig 4. lett. Az ifjúságiaknál Csatári Jázmin nyert nagy fölénnyel, 64,56-tal.

***

Kimagaslóan szerepeltek a VEDAC-os dobók a Pápán megrendezett III. Kis Károly-emléknapon. Férfi diszkoszvetésben hármas veszprémi siker született: Strigencz Zalán 49,63 méterrel győzött, 2. Péringer Márk (47,92), 3. Mozsdényi Dávid (47,81). A juniorok versenyét is Strigencz Zalán nyerte 54,65-tel. Felnőtt kalapácsvetésben ezüstérmet szerzett Pásztor Bence (72,19), úgy, hogy megelőzte a 3. helyezett olimpiai bajnok Pars Krisztiánt, az utánpótláskorú Czeller Gábor (67,29) mögöttük a 4. volt. Az ifjúságiak versenyében Csekő Miklós győzött új egyéni csúccsal (73,85), amivel az első helyre ugrott a korosztályos világranglistán. Majd egy kis pihenő után a juniorok között is új egyéni csúccsal (69,03) szerezte meg az elsőséget, amivel indulási jogot szerzett a korcsoport Európa- és világbajnokságára. Női kalapácsvetésben Csatári Jázmin 57,07 méterrel a dobogó 3. fokára állhatott fel, Gombás Petra 4. volt (54,38). Az ifjúságiaknál Csatári Jázmin (66,19) ezüst-, Fertig Fanni (48,14) bronzérmes volt.

***

Gerelyhajításban új korosztályos országos csúccsal kezdte az idényt Kövér Fanni, akinek már Török Krisztián, a VEDAC szakmai igazgatója irányítja a felkészülését, míg diszkoszvetésben továbbra is Mozsdényi Dávid az edzője. Gödöllőn az idei első versenyen Kövér Fanni közel egy méterrel megjavította az általa tartott U18-as, ifjúsági rekordot, ami 57,23 méter lett, s ezzel megnyerte a versenyt, közel 8 métert verve a 2. helyezettre. A felnőtt mezőnyben Máté Fanni Szabina bizonyult a legjobbnak (48,67). Till Adél az U20-asok között szerzett bronz­érmet új egyéni csúccsal (41,71).

***

Dobó Európa-kupa-versenyt rendeztek a horvátországi Splitben, ahol az U23-asok mezőnyében elindult Czeller Gábor, a VEDAC 21 éves kalapácsvetője. Első kísérletre 64,52 méterre repítette a szert, majd ennél jobbat nem sikerült dobnia, ez az eredmény pedig a 8. hely megszerzéséhez volt elég, ami az erős mezőnyben (öten dobtak 70 méter fölött) jó eredménynek számít.

Ezt megelőzően Szombathelyen a Németh Pál Dobóakadémia versenysorozatán Pásztor Bence 70,35-tel ezüst­érmet nyert felnőtt férfi kalapácsvetésben, Czeller Gábor pedig 65,86-tal negyedik lett. A juniorok mezőnyében Csekő Miklós győzött új egyéni csúccsal (69,92), ám az ifjúságiak között „csak” ezüstérmet nyert (73,51). A női mezőnyben Gombás Petra (56,11) végzett a 4. helyen, mögötte zárt Csatári Jázmin (55,98). Az ifjúságiaknál ezüstérmet szerzett Csatári Jázmin (65,66). Diszkoszvetésben Strigencz Zalán győzött új egyéni csúccsal (51,78), megelőzve a mesterét, Mozsdényi Dávidot (51,46) és a 3. helyen végző klubtársát, Péringer Márkot (50,65). Strigencz Zalán az U20-as versenyt is új egyéni rekorddal (56,78) nyerte meg.