A Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület (Venőke) a veszprémi sziklákon 25 évvel ezelőtt termett igazi grassroots civil nőszervezet. Az eltérő életkorú, meggyőződésű, változatos érdeklődésű, aktív civil életet élő egyesület tagjait egyenrangúan köti össze a közösségért, városunkért végzett, örömöt hozó tevékenység. Az egyesület célja a nők értékeinek őrzése, fejlesztése, érdekeinek védelme, a nők esélyegyenlőségének elősegítése és küzdelem a családon belüli erőszak minden formája ellen.EN – A Venőkének közös gondjainkon kívül jelenleg legnagyobb problémája, hogy egyesületük élére új elnököt keresnek, sikeres tevékenységüket megújítva fiatalítanának tagságuk összetételén, a jövőt tervezve pedig szeretnének bekapcsolódni az Európa kulturális fővárosa programjaiba.
Az egyesület 1995. április 25-én Huszár Józsefné Júlia szervező munkájának köszönhetően, az önkormányzat segítségével alakult meg, 17 fővel. Legmagasabb létszáma 80–90 fő volt, jelenleg 40–50 tagot számolnak. Rendszeres civil tevékenységüket, a közösségért végzett színes munkájukat a város 2009-ben Pro Civitate díjjal ismerte el. Az egyesület ereje, hogy tagjai többségében más civil szervezetben is (nemzetiségi önkormányzatok, nyugdíjasklubok, lakóhelyi társasközösségek) aktívan tevékenykednek, számos elismerés birtokosai, különböző hivatások elismert képviselői.
Rendezvények, kiadványok
Az elmúlt negyed évszázadban számtalan rendezvényt, eseményt, országos nőkonferenciákat, irodalmi pályázatokat, tanfolyamokat, találkozásokat, képzéseket szerveztek. Az általuk állított halápi bazaltkő őrzi a Városi Panteonban a Veszprémi Néma Nőtüntetés emlékét. Hétköznapi asszonyhőseink elismerésére megalapították a Női Helytállás kitüntetést, amelyet évenként december 6-án ünnepélyesen átadnak a városban kiváló tevékenységet végző hölgyeknek. A Gizella napok rendezvénysorozat idején női irodalmi eseményt és képzőművészeti kiállítást, rendszeresen tematikus összejöveteleket rendeznek. Bekapcsolódtak a nők elleni erőszak Valentin-napi világméretű táncprogramjába.
A Venőke eddig hat értékes könyvet adott ki. Könyveik eljutottak Erdélybe, Szlovákiába, és a megyei önkormányzat támogatásának köszönhetően az Ifjúságunk sötét gyöngyszemei című könyvük ott van a megye minden iskolájában, hogy a diákok ne csak hivatalos szövegből, de az átélők hiteles szavaiból is ismerhessék a terror éveinek történetét. Az elmúlt hónapban jelent meg Huszárné Júlia Van neked Volt? című visszaemlékező kötete. Ennek bemutatása várja a járvány elmúlását.
A Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület a pandémia alatt ünnepelte volna megalakulásának 25. évfordulóját, amelyet ünnepségek, események sorozatával tettek volna emlékezetessé, de a járvány ezt nem tette lehetővé.
Folyamatos toborzás
Elmaradt a Gizella napi eseménysorozat, a jubileumi kiállítás, a nagy kerti nyári vigalom és a hagyományos Női Helytállás Napja is, ahol az egészségügy frontvonalában dolgozó nők munkáját kívánták elismerni. Ősszel még sikerült megszervezniük a női képzőművészek kiállítását a Hangvillában, szűk körben megemlékeztek a nőtüntetés évfordulójáról, a Veszprém Tv és a Petőfi Színház segítségével eljuttatták üzenetüket az egészségügyi dolgozókhoz. Az egyesület tagjai 45 fős e-mail levelezőlista segítségével tartják a kapcsolatot és egymásban a lelket.
Máthé Éva korábbi elnök külföldre költözésével új elnököt keresnek, ami a járvány ideje alatt nehéz feladat. A toborzás során új tagokkal is gyarapodtak már, de az új elnököt egyelőre nem sikerült megválasztani, mert a döntéshez személyes ismerkedésre is szükség lenne. Huszár Józsefné Júlia elmondta, hogy az egyesület folyamatos toborzással kíván megfelelni a XXI. századi modern magyar társadalom elvárásainak. – Keressük és reméljük, hogy megtaláljuk azt a hölgyet, aki méltó módon viszi tovább a Venőke értékeit. Máthé Éva elnök igazi veszprémi polgárként több mint 10 éven keresztül önzetlenül és kitartóan dolgozott közösségeiért, pótolhatatlan űrt hagy maga után, de el kell fogadni, hogy jelenlegi élethelyzetében a család érdekeit helyezi előtérbe. Az egyesület méltó utódját keresi, amit a jelenlegi pandémiás helyzet nagyon megnehezít.
Veszprém nőarcú város
Az új vezető kiépítheti saját irányító testületét, megalkothatja saját munkatervét és kapcsolatrendszerét. Ehhez jó alapot adhatnak az egyesület már hagyományossá vált programjai, kapcsolatrendszere. Az új elnök a régi vezető minden tapasztalatát, ismertségi körét segítségül kapná, egy jól kiépített, 25 éve működő szervezet hagyományaival – mondta az alapító elnök, aki a jövőbeli tervekről is beszámolt. – Átfogó női értékbemutató programot szeretnénk szervezni az Európa kulturális fővárosa 2023 szervezőivel, a Bakony, Balaton, Veszprém térségének nőszervezeteivel és civil szervezeteivel közösen, ahol a gasztronómiától a divatbemutatókon át a nők által írt versek, kizárólag női művészek, szerzők műveit bemutató rendezvények, kiállítások lennének. Jó lenne felvenni a kapcsolatot a testvérvárosok nőszervezeteivel, nemzetközi nőkonferenciát, nyári egyetemet, balatoni programokat, női alkotók kiállításait, divatbemutatóit, termékbemutatókat szervezni. A 2023-as tervek tehát ugyanúgy az egyesület főbb irányelvei mentén fogalmazódnak meg az egyesület tagjaiban: felragyogtatni a térségünkhöz kapcsolódó hagyományos és XXI. századi modern női értékeket, megőrizni, fejleszteni olyan módon, hogy a térség polgárai is örömüket leljék a veszprémi nők sokszínű tevékenységében.
– Soha nem feledhető, hogy Veszprém nőarcú város. Értékeinek őrzéséhez a Venőke is szeretne hozzájárulni. Mindennek feltétele, hogy elvonuljon a pandémia, újra összejöhessünk. Addig is Isten óvja a nehéz napokban egészségügyben és a város működésében helytálló hétköznapi veszprémi királynőket! – zárta szavait Huszár Józsefné Júlia alapító elnök.